Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów korzysta ze stawki VAT 0% m.in. pod warunkiem, że jest właściwie udokumentowana.
W przypadku transportu własnego dostawcy lub nabywcy dokumentami, o których mowa są:
a) Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
b) Pełne dane dostawcy (nazwa, adres siedziby) oraz takie same dane nabywcy,
c) Adres, pod który są przewożone towary w przypadku, gdy jest to inny adres niż adres zamieszkania lub prowadzenia działalności nabywcy,
d) Określenie towarów i ich ilości,
e) Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca z lit. b) lub c) znajdującego się na terenie kraju członkowskiego UE innym niż Polska,
f) Rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towar, lub numer lotu w przypadku transportu lotniczego.
Jeżeli dokumenty, o których mowa powyżej nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy, dowodami dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej mogą być również inne dokumenty, w szczególności: korespondencja handlowa w tym zamówienie towaru, ubezpieczenie, potwierdzenie zapłaty za towar, dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE (np. oświadczenie klienta o przyjęciu towarów).
UWAGA: Posiadanie dokumentów podstawowych, tj. specyfikacji sztuk ładunku oraz dokumentu zawierającego dane z lit. b)-f) powyżej, jest w każdym przypadku obligatoryjne. Dokumenty dodatkowe, omówione w poprzednim akapicie, są dowodami wykonania WDT tylko wówczas, jeśli te pierwsze dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dokonania dostawy towaru do nabywcy; innymi słowy, gdy są z różnych względów niewystarczające, nie dają pewności czy, kiedy i jaki towar został dostarczony, ale istnieją. Brak choćby jednego z tych dokumentów uniemożliwia stosowanie stawki 0% dla danej dostawy niezależnie od tego jak przekonywujące byłyby inne posiadane przez dostawcę dokumenty (korespondencja, oświadczenia, inne).