Wyrokiem z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09 Trybunał Konstytucyjny orzekł m.in., że: art. 20 ust. 3 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r., jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji RP. Podkreślić należy, że TK nie stwierdził sprzeczności z Konstytucją samej wysokości podatku wymierzanego od dochodów z nieujawnionych źródeł – 75% podatek nie stanowi przepadku mienia i nie narusza ustawy zasadniczej. Trybunał zakwestionował jednak przepis mający wyjaśniać sposób ustalania wysokości przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, czyli podstawę prawną na jakiej Urzędy Skarbowe opierały wyliczanie podstawy wymiaru 75% podatku. TK uznał przedmiotowy przepis za niejasny, a samo pojęcie „przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych” za niekonsekwentnie używane. TK zwrócił uwagę na brak definicji legalnej takich terminów jak „dokonywanie wydatków”, „gromadzenie mienia”, „przychody opodatkowane”, „przychody wolne od opodatkowania”.
Praktyczne konsekwencje w/w wyroku nie są jeszcze do końca pewne, bowiem do dzisiaj wyrok nie został opublikowany, także jego pisemne uzasadnienie nie ujrzało jeszcze światła dziennego (znane są jedynie tezy i uzasadnienie ustne). Prawie na pewno możliwe będzie jednak wznowienie postępowań podatkowych i doprowadzenie do zmiany decyzji w sprawie wymiaru 75% podatku, w przypadkach, w których niejasności art. 20 ust. 3 ustawy o PIT doprowadziły do niesprawiedliwego/niezgodnego z prawdą wymierzenia 75% podatku.
UWAGA: na wznowienie postępowania jest tyko jeden miesiąc od dnia wejścia w życie wyroku TK, tj. od dnia jego ogłoszenia.