Od dnia 1 kwietnia br. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312). Zasadnicze zmiany wprowadzane tym aktem prawnym są powszechnie powtarzane przez prasę od wielu tygodni:
· Od samochodu osobowego wykorzystywanego w celach służbowych i prywatnych będzie można odliczyć 50 proc. podatku VAT, przy czym zasada ta dotyczy wszelkich wydatków związanych z samochodem, tak związanych z nabyciem, jak i eksploatacją,
· Od samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej można będzie odliczyć 100% VAT naliczonego; także w tym przypadku zasada ta dotyczy wszelkich wydatków z samochodem związanych.
Wprowadzane zmiany mają jednak charakter bardzo kompleksowy. Nowe przepisy przewidują wyjątki, warunki i sytuacje specjalne. Sama ustawa nowelizująca jest bardzo długa, dotyczy nie tylko Ustawy o VAT, ale także innych ustaw, w tym Kodeksu Karnego Skarbowego (sic!), a do tego opiera się na Decyzji wykonawczej Rady UE z dnia 17 grudnia 2013 r. upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do ich wprowadzenia. Dodatkowo, przepisy ustawowe będą uzupełnione o przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (dot. zasadniczo karawanów i bankowozów). W praktyce, to właśnie te wszystkie szczegóły, warunki i wyjątki będą decydowały o tym, czy konkretny podatnik w konkretnej sytuacji rzeczywiście ma prawo do odliczenia czy też takowego prawa nie posiada.
Pełna treść ustawy:
Pełna treść projektu Rozporządzenia Ministra Finansów:
http://www.krdp.pl/files/aktyprawne/448.pdf